Metsäpuutarhoja kaikille – alueellisen metsäpuutarhaverkoston kehittäminen

Metsäpuutarhoja kaikille – alueellisen metsäpuutarhaverkoston kehittäminen

Kurjen ekokyläyhdistys ry yhdessä Teiskon Salonsaaren tukiyhdistys ry:n kanssa on saanut ilmastoyhteistyöhankkeelle EU:n maaseuturahoitusta Pirkanmaan ELY-keskukselta.

Metsäpuutarhoja kaikille -hankkeen kuvaus

Syötävä metsäpuutarha on monikerroksinen puutarhaekosysteemi, joka tuottaa monipuolisesti satoa ja muita hyödykkeitä parantaen samalla ympäristön tilaa. Se on myös tapa varautua ilmastonmuutokseen ja sen mukanaan tuomiin haasteisiin ruoantuotannossa. Samalla se on osa huoltovarmuutta. Hankkeen tavoitteena on kehittää tätä kestävää ruoantuotannon menetelmää ja lisätä tietoa tästä menetelmästä. Lisäksi tarkoituksena on kehittää yhteistyöverkostoja sekä selvittää tarkemmin erilaisten kohderyhmien tarpeita metsäpuutarhan perustamiseksi Kurjen ekokylään ja Teiskon Salonsaareen. Tavoitteena on lisätä metsäpuutarhojen määrää Pirkanmaalla sekä hyödyntää niitä mm. kasvatuksellisesta näkökulmasta.

Viestintä, tiedon jakaminen ja verkostojen luominen on keskeinen osa hankkeen toimintaa. Hankkeessa järjestetään kaikille avoimia kursseja, työpajoja, webinaareja ja opintomatkoja, joissa voi oppia lisää metsäpuutarhoista ja niiden perustamisesta. Hankkeen kohderyhmiin ja hyödynsaajiin kuuluvat aiheesta kiinnostuneet puutarhurit ja maanviljelijät, muut maaseutuyrittäjät, maatalous- ja ympäristöalan asiantuntijat, tutkijat, opettajat ja opiskelijat sekä tavalliset kuluttajat. Syötävä metsäpuutarha sopii myös matkailukohteeksi.

Hankkeen toiminnan tuloksena vahvistetaan kohderyhmien tietotaitoa syötävistä metsäpuutarhoista sekä edistetään verkostoitumista erilaisten toimijoiden kesken. Ymmärrys ruoantuotannosta syvenee käytännön tekemisen kautta. Ilmastoviisaiden viljelymenetelmien toteuttamisen myötä maan kasvukunto paranee ja luonnon monimuotoisuus lisääntyy. Alueellinen metsäpuutarhaverkosto tukee uusien metsäpuutarhojen perustamista. Hankkeen toteutuksesta vastaa Kurjen ekokyläyhdistys ry ja tuensiirronsaajana on Teiskon Salonsaaren tukiyhdistys ry. Nämä kaksi kohdetta, Kurjen ekokylä ja Teiskon Salonsaari, toimivat metsäpuutarhatoiminnan elävinä esimerkkeinä, joiden kokemuksista voivat toiset ottaa oppia. Hanke toteutetaan alueellisena hankkeena Pirkanmaalla 10/2025 – 12/2027.

Ajankohtaista tietoa löytyy nettisivuiltamme:
https://kurkiecovillage.fi/syotava-metsapuutarha/